3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, bugün (20.07.2018) saat 19:00’da Altıparmak Atatürk Stadyumu Meydanı’nda gerçekleştirilecek açılış programı ile başlayacak, 21 Temmuz 2018 Cumartesi saat 12:00’da Keles Kocayayla’daki açılış seremonisi ile devam edecek.

Kökpar” veya “Oğlak Tartış” olarak bilinen ve Farslılarca “Buzkaşi” olarak da adlandırılan Kökbörü Oyunu Orta Asya coğrafyasında oynanan eski Türk oyunudur.

Bu yıl üçüncüsünün gerçekleşeceği şenliğe de Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’dan katılım sağlayacak sanatçı ve sporcular ile Türk coğrafyasını temsil eden sivil toplum kuruluşları katılım sağlayacak.

5.000 yıldır barışta ve savaşta ecdat yadigarı ata sporlarımız düzenlenecek olan diğer kültürel etkinlikler ile birlikte Keles Kocayayla’da hayat bulacak. Üç gün boyunca sürecek 3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği kapsamında gökbörü, cirit, rahvan, atlı okçuluk, atlı akrobasi, geleneksel okçuluk, yağlı güreş, mangala, mas güreşi ve geleneksel çocuk oyunları etkinlikleri icra edilerek 309 sporcu görsel bir şölene imza atacak. Manej alanında ise gün boyunca binicilik eğitimi verilecek.

Halk dansları şöleni, konserler, sanatsal faaliyetler ve de kültürel ritüellerin yer alacağı etkinlikte Kocayayla’ya konumlandırılan yurt çadırları tarihteki 16 büyük Türk Devletini temsil edecek. Osman Gazi’nin otağ kurduğu, Orhan Gazi ile Nilüfer Hatun’un düğünlerinin yapıldığı, bir imparatorluğun temelinin atıldığı Kocayayla yine tarihi bir şölene ev sahipliği yapacak.

Kaynakça: bursa.com.tr /// bursaatasporlari.com /// instagram.com/turkdunyasiatasporlari/

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın