Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi

Bursa’dan Gölyazı’ya giderken bulunan Akçalar Mahallesi‘nde çok önemli bir arkeopark bulunuyor: Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi. Belli ki milyonlar harcanmış. Akla hayale gelmeyecek peyzaj detayları yapılmış. Çevresel düzenlemeler çok hoş. Ama…

Bu cümlelerle başlamak istemezdim elbette. Karşımızda bir girişim var. Desteklemek lazım. Gönül ister ki daha çok insan görsün, insanlar Neolotik ve Kalkolitik Köy evlerinin, yaşam tarzının ne olduğunu görsünler, tarihe ilgi duysunlar ama bunun için yol girişlerine tabela asmaktan daha fazlası yapılmalı. Geziyorum ama nereyi geziyorum? Gördüğüm ne? Dokunduklarımdan ne anlamalıyım? Hissiyat önemli. Gezdiğim antik kentlerde kullanılan bilgi barları öyle doyurucu ki kimilerine zaman yolculuğu yapıyorum resmen. Özelikle ses kayıt cihazlarıyla yapılan yönlendirmeler yabancı ziyaretçiler için harika referanslar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi gerçekten büyük bir iş başlatmış ama çalışmalar hala devam ettiğinden midir bilmem, yapılarda kullanılan malzemeler düzensiz ve özensiz bırakılmış. Yukarı kesimdeki toprak ve kilden yapılmış evlerin kapılarında çivi kullanılması ise ayrıca düşündürücü.

Ben cumartesi günü Gölyazı‘ya yıldız çekimlerine gitmeden evvel gittiğimde tesiste kimse yoktu. Ama bir açık hava müzesinin girişine kafes içinde üç köpek konmuş. Gelene geçene havlıyorlar. Ben ilk girişte ilk havlamayla korktuğum için elimdeki lensi az kalsın düşünüyordum. Müze girişinde üç gergin köpeğin işi ne? İçeri girip girmeme konusunda çok kararsız kaldım.

Açık havada müzesinde benden başka bir düğün fotoğrafçısı ve iki çift vardı. Alana ilgi sıfır. Zaten Gölyazı istikametinde giderken açık hava müzesini bulmak için küçücük levhaları görmeniz gerekiyor. Ne hikmetse Google Haritalar da bölgede çalışmıyor. Bulana kadar bayağı gezindim. Akçalar Sanayi Sitesi’nin ortasında bir açık hava müzesi..

Tasarımı yapan insanlara saygım nedeniyle daha fazlasını yazmıyorum. Çünkü çok ince detaylar düşünülmüş. Peyzaj ve diğer çevre düzenlemesi oldukça hoş. Gelin evi, masal evi, atölye gibi farklı yapılarda en ince detayına kadar objeler kullanılmış. Gidip görülebilir ama benim gözümde yarım kalmış bir proje izlenimi veriyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Benim içini en çok beğendiğim Dokuma Evi oldu. Çevre düzenlemesi de oldukça detaylı ve iyi düşünülmüş. Projenin halkın seviyesine inmesi, bilgi tabelaları ile desteklenmesi şart. Yoksa böyle hayalet köy olarak kalmaya devam edebilir.

Bir Cevap Yazın