Bağlı – Soğukpınar trekking faaliyetinden…

Daha önce bir kez trekking ile, iki kez de araçla foto-gezi amaçlı gittiğim Uludağ’ın arka tarafındaki iki köy olan Bağlı ve Soğukpınar köylerine geçtiğimiz 12 Mart pazar günü Bursa ayak izi dağcılık ve spor klübü ile trekking faaliyeti icra etmek üzere gittim. Bağlı Köyü – Aras Şelalesi – Ketenli Yaylası ve Soğukpınar Köyü’nü içeren parkur, genellikle düz rampada geçen ama karlı ve çamurlu yolları ile ekibin yürüme hızını düşürebilen güzel bir parkur idi.

Yaklaşık 10 km kadar yürüdükten sonra vardığımız Ketenli Yaylası’nda içinde olduğum 6 kişi kamp yaptık, diğer arkadaşlar Aras Şelalesi’ne doğru dik ve kayalıklardan oluşan tehlikeli bir rampayı aşmak üzere ayrıldılar. Yaklaşık 2 km’lik oldukça zorlu bir parkur sonunda şelaleye 100 metre kadar kala, parkur boyunca bize eşlik eden sisin aniden çökmesi ve görüş mesafesinin sıfırlanması nedeniyle ulaşamadılar.

Biz de bu arada kamp ateşi yaptık, etraftan sürekli yağan yağmur nedeniyle kuru odun bulmakta zorlansak da yakacak bir şeyler topladık. Toprağın üstüne çıkmayı başaran çiğdemlerin, alüvyonlu bitki örtüsünün üzerinde kampımızı başlattık.

Havanın yağmurlu olması nedeniyle makinalarımı yanıma almadım ve fotoğraflarımı genellikle Gopro Hero 4 veya Huawei telefonumla çektim. Arada giden sisin arkasında kalan doğa muhteşemdi ve yer yer bu tercihimden dolayı kendime sövdüm. Çünkü bir telefonla bir dslr makina kalitesini yakalamak mümkün değil.

Şelaleden dönen arkadaşların da yemek ihtiyaçlarını gidermelerinin ardından 6 km kadar inişli çıkışlı bir rotayı takip ederek Soğukpınar Köyü’ne ulaştık. Burada köy kahvesinde soluklanıp ayaklarımızı sobaya uzatıp çaylarımızı içtik. Köy kahvesinde muhabbet ettiğim İsmail Dede, Artvinlilerden oluşan köyün geçmişi hakkında bize bilgiler verdi. Soğukpınar Köyü’nde beni en çok şaşırtan şeylerden biri de köy bakkalı Ahmet Bey’in Youtube’tan Metallica dinliyor olmasıydı. Metal üzerine yoğunlaşan muhabbetimiz, kendisine Agathodaimon tavsiye etmemle sürdü ve zamanın dar olması nedeniyle bir başka gün kendisiyle tekrar görmek üzere vedalaştık. Buradan köy sakinlerine ve metal konserlerini kaçırmayan bu zat-ı muhtereme kucak dolusu sevgiler.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Parkur notları:
Yanımda 12000 mah’lık Urban Revolt batarya olmasaydı ne telefon, ne de Gopro dayanacaktı. 1 gece boyunca şarj ettiğim cihaz bana mısın demedi ve sürekli olarak telefonda Wikiloc olduğu için giden şarjı devam ettirdi. Aynı şeklde Gopro ile çektiğim videolar nedeniyle de Gopro’yu iki kez şarj etmek durumunda kaldım.

 

Bir Cevap Yazın