Bursa şehir merkezinden fotoğraflar

Bursa Heykel’de yani Atatürk Caddesi’nin bulunduğu muhitte çok sayıda tarihi çarşı bulunuyor. Özelikle haftasonları onbinlerce insanın akın ettiği bu çarşılarda irili ufaklı binlerce esnaf ekmeğini kazanıyor. Kısa bir Bursa turu yaptığım bugünden birkaç fotoğrafı ve adı geçen yerleri kısaca tanıtmak isterim:

Bakırcılar Çarşısı: Bursa´daki bakırcılar,bugün de aynı adla anılan Bakırcılar Çarşısı’nda faaliyet göstermekteydi. Kadı sicillerinde bu çarşı adına sıklıkla rastlanmaktadır.  1760 yılında çıkan yangında, çarşıdaki ev ve dükkanlar tahrip olmuştur. Eskiden tüm torna atölyeleri de bu çarşıda bulunurdu. Çarşı, 1958 yılındaki yangında yanmasına karşın, büyük ölçüde aslına uygun biçimde onarılmıştır. Ancak ahşap olan tonozları betondan yapılmıştır. Özellikle doğu kapısının taç kapısında, oldukça güzel bir tuğla işçiliği vardır. Çarşının kuzey tarafında,yuvarlak kemerli alt kat dükkanları vardır. (bursa.bel.tr)

Koza Han: Koza Han 1491 yılında Sultan II.Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şaha İstanbuldaki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır. Koza Han, geniş, dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olan han’dır. Tam ortasında küçük ama muhteşem duruşu ile bir mescidin altında şadırvan. Mağazalarında kaliteli, çeşitli ipek kumaşlar, ipek eşarplar,ipek şallar,konfeksiyon ürünleri, aksesuarların yanında sanatsal ürünler,çeyiz ve ev tekstili ürünleri, iç giyim, gümüş ve değerli hediyelik eşyaların satışı yapılmaktadır. (kozahan.org)

Uzun Çarşı: Kapalı çarşının 15. yüzyılın ilk yarısında Uzun Çarşı olarak adlandırıldığı anlaşılmaktadır.Uzun Çarşı aksının zamanla kuzey ve güneyinde, hanlara sırtlarını dayamış küçük işyerleri kurulmuştur. Bu çarşıda sırasıyla elbiseciler, şekerciler, ayakkabıcılar ve bıçakçıların yer aldığı bilinmektedir. Gayrimenkullerin açık artırma usulüyle satılması Sûk-i Sultani olarak da adlandırılan bu çarşıda gerçekleştirilmiştir. (bursa.com.tr)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın