Bursa Tahtakale Çarşısı zamana direniyor

Bursa Tahtakale Çarşısı zamana direniyor” yazımızda Bursa’nın en eski ve hala en çok kullanılan çarşılarından biri olan Tahtakale Çarşısı’nı tanıtacağız. Tahtakale Çarşısı, Bursa’nın en eski çarşılarından ve vakt-i zamanında köylü çarşısı olarak kullanılıyormuş. Günümüzde de küçük esnafın ve yine köylünün civar köylerden getirdiği doğal meyve sebzeler ile yiyeceklerin satışa sunulduğu sıcak, samimi ve doğal bir ortam. Üstelik meşhur Ulucami’nin de bulunduğu Atatürk Caddesi’nin hemen arkasında bulunuyor.

Bölgeye ulaşmak oldukça kolay. Benim en sık kullandığım rota aşağıdaki gibi. Atatürk Caddsi üzerinden her türlü ulaşabilirsiniz.

Tahtakale‘de küçük esnaf artık kaybolmaya yüz tutmuş zanaatını da icra ediyor. Çilingircisi, anahtarcısı, baharatçısı, nalburiyecisi, balıkçısı, pencerecisinden çay ocağına kadar pek çok iş kolunun olduğu alanda belirli günlerde köylü pazarı da kuruluyor. Belediyenin çalışmaları haricinde köylünün küçük tezgahlar açtığı alanda aradığınız pek çok organik ürünü bulabilirsiniz. Genelikle hemen üst bölgedeki Mollafenari, Kuştepe gibi şehrimizin gecekondulaşmış mahallelerinde yaşayan köylü vatandaşlarımızın getirdiği bu ürünleri alırken sıkı pazarlık yapabilirsiniz ama unutmayın ki bu ürünler doğal ve onlar da geçimlerini sağlamak için buradalar.

Meydanın sol üst köşesinde kurulan köylü pazarının organize olması için belediyenin başlattığı bir restorasyon çalışması var. Bunun dışında meydanın sağlı sollu kanatlarında yine restore edilmiş tarihi Bursa evlerini de görebilirsiniz. Kimilerinin mesken olarak kullanıldığı bu binaların altlarında ise irili ufaklı ticarethaneler bulunmakta. Bölgenin dokusuna uyumlu ve o doğallığı bozmayacak bir modernizasyon çalışması yapılabilir gibi görünüyor.

 

 

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın