Fotoğraflarla Bursa teleferiği

Artık Teleferik semtinden teleferiğe binerek Sarıalan’a, oradan Oteller Bölgesi’ne gidebiliyoruz. Sarıalan’a gidiş geliş 35 TL ama ben dağcı kimliğimle yarı fiyatına bindim.

Fotoğrafların tamamı 1 Mayıs 2016 tarihine aittir.

teleferik

Bursa Teleferik; 8 kişilik 140 adet Standart Kabin yol alıyor. 20 saniye bir, 1 kabinin geldiği, Detachable Gondola sisteminde sürekli çalışan teleferik hattında, istasyonların içine giren kabinler; tahliye alanına gelirken yavaşlatılarak, yolcuların kolay inip binmesi sağlanıyor.

GÜVENLİ KABİNLERLE, SEYİRLİK YOLCULUK!

Bursa Teleferik sisteminde sıra beklenmez. Durmaksızın çalışan hat da; 1 kişi dahi gelse sıra ya da kabinin dolmasını beklemeden kabine binebilir.

Kabinlere 8 kişiden fazla kesinlikle binilemez.

Yolcuların konforlu seyahat edebilmesi için “oturma zorunluluğu olan” kabinlerde, suni deriden yapılmış 4’er kişilik 2 koltuk bulunur.

Kabinlerin üzerlerindeki güneş panelleri; gün boyu enerji toplayarak, akşam hava karardığında kabinlerin çevresindeki lambaları yakarak, hoş ve aydınlık bir görüntü oluşmasını sağlarlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

KABİNLER, YERDEN TAVANA KADAR SAYDAM!…

CE standartlarındaki birçok güvenlik testinden geçen Bursa Teleferik ‘kabinleri’ F2 uçaklarının kanopilerinde (kokpiti saran saydam yapı) kullanılan “6mm’lik Polycarbonate” malzemeyle kaplı. Bu malzeme; “gürültü ve meteorolojik etkileri yalıtıp, görüş imkânını da artırdığı” için akrobasi & savaş uçaklarında da kullanılıyor.

Kabinin çevresini saran bu saydam yapı, panoramik seyir imkânı verdiği gibi UV/güneş ışınlarına karşı da yüksek koruma sağlıyor.

MERKEZİ SİSTEMLE SESSİZ YOLCULUK!…

Kabinlerde motor yoktur. Tüm kabinler, merkezi elektrik sistemine bağlı olduğundan, gürültü oluşturmadan tamamen sessiz yol alırlar. Kabinin üst bölümünde ki 4 küçük pencereden de güvenli hava dolaşımı sağlanır.

SARSINTIYI ÖNLEYEN, AERODİNAMİK TASARIM!…

Aerodinamik yapısı rüzgârdan en az etkilenecek şekilde tasarlanan kabinler sallanmıyor. Ayrıca Teleferik sürekli sabit hızla gittiğinden ve ivmelenme olmadığından yolculuk sırasında araç tutması sorunu da yaşanmıyor.

KAPILAR, OTOMATİK KONTROL SİSTEMİNİN TAKİBİNDE…

Kabinlerin kapısı, yolcu binişinin ardından, hidrolik sistemle kapatılıp kilitlenir. Hemen ardından, kabin istasyondan çıkmadan kapıların durumu sensörler ile test edilir.

Herhangi bir kapının düzgün kapanmaması halinde otomatik kontrol sistemi kendini durdurarak, hatanın telafi edilmesini sağlar ve oluşabilecek tehlikeyi, kabin istasyondan çıkmadan önler.(*)

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın