Fotoğraflarla Fidan Han

Fidan Han, Bursa hanlarının ün büyüğü imiş. Haftasonları özelikle oldukça kalabalık. İçindeki işletmeler genelde aile çay bahçesi formatında. Bir gün yolunuz düşerse bizim vazgeçilmezimiz olan dondurmalı irmik tatlısını mutlaka tadın. Mekanın ve şehrimizin eşhur tatlıcılarından Hacı Şerif, bu tadı sizlere sunuyor.

Fotoğraflar, kısa bir gezinti sırasında ve üst teras bölümünden çekildi. Az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Komşusu Kozahan kadar popüler olmasa da hanın müdavimlerince iyi bilinen bu handa yine tekstil ürünleri satan işletmelere uğrayabilirsiniz. Toplam 98 odanın olduğu handa bu odalar küçük esnafa ev sahipliği yapıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Nette han hakkında genel geçer kabul edilen bilgiler ise şöyle:

Bursa’nın en güzel hanlarından biri olan Fidan Hanı, Sadrazam Mehmet Ağa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır.XV. yüzyılda,İbrahim Paşa, 1474 yılında Şehzade Mustafa’nın ölümüne sevindiği ve matem giysisi giymediği için öldürülmüştür. XV.yüzyıl yapısı olan han iki avluludur. Hanın altta 48, üstte 50 olmak üzere 98 odası vardır. Günümüzde Fidan Handa 105 adet dükkan bulunmaktadır, bu dükkanların geneli Kafe ve Tekstil üzerine satış yapmaktadır. (bursa.com.tr)

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın