Mudanya’da Gezilecek Yerler – Ketendere

Mudanya’da Gezilecek Yerler – Ketendere” yazımızda, Trilye’den sonra Marmara sahil şeridini takip ederek ulaşabileceğiniz Ketendere’yi anlatalım istedik. Yerlileri kadar Karacabey yönünden gelen meraklı 34 plakalı araçlar da şöyle bir uğruyorlar. Benim kayalıkları ve enteresan dağ oluşumları nedeniyle üşenmeden gittiğim bir uğrak yeri.

Eşkel gibi çoğu yerleşim yerinde olduğu gibi burada da evlerin kanalizasyon atıkları, insanların denizle temasa geçme ihtimali olan kısımlar üzerinden denize akıyor. Eşkel’de denize girmekten tiksinme nedenimdir bu kanalizasyon olayı.

Ketendere’ye gitme amacım her zamanki gibi o kayalıklarda uzun pozlama yapmak idi. Ama güneşin istediğim noktada olmaması ve lens çeşitliliğimin sınırlı olması nedeniyle yine istediğim fotoğrafları elde edemedim. Ayrıca suya girmek gerekiyordu ki buz soğuğunu görünce ondan da vazgeçtim. (:

Bu hafta sonu yapacağımız Kapanca eski korsan limanına da oldukça yakın bir mevkiide bulunan Ketendere, kamp yapmaya müsait olmakla birlikte pek tekin olmayabilir ve kalabalık gruplar için uygun olabilir. Çok sayıda köpek ve haftasonları içmeye gelen ne olduğu belirsiz tipler var. Bu nedenle kamp için uygun olma ihtimali düşük. Ama kayalıkları ve belli aylardaki gel-git olayları için günübirlik fotoğraf çekimlerine konu olabilir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ketendere’de Gün Batımı:

Uzun pozlama fotoğrafları, Canon 17-40 mm ile; diğerleri ise Samyang 8 mm ile çekildi. Ketendere, özelikle belirli mevsimlerde ortaya çıkan kayalıkları sayesinde uzun pozlama ve akmosferik uzun pozlama manzaralarıyla ilgi çekici bir durak olmuştur benim için. Facebook’ta paylaştığım videoyu da en kısa zamanda bu başlığın altına yükleyerek izlemenizi sağlayacağım.

Çekimleri yaptığımız 5 Mart günü şanslıydık. Çünkü dağın eteğindeki kayalıklar, mevsimin etkisiyle suların çekilmesi sonucu ortaya çıkmıştı ve gerek gün batımı, gerek uzun pozlama fotoğrafları çekerken benden koca bir artı aldı. Kesinlikle uzun pozlama fotoğrafları çekmek için en güzel uğrak yerlerinden biri ve kayalıklar sular altında kalmadan bir kez daha gitme niyetindeyim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın