Fotoğraflarla Kumyaka Baş Melekler Kilisesi

Mudanya‘nın Trilye Beldesinin Kumyaka (Siği) sahil kasabasında Dünyanın En Eski 3. Kilisesi bulunmaktadır ve adı Baş Melekler Kilisesidir.Kilise Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yaptırılmıştır. Kare planlı ana kilisenin üzeri kubbe ile örtülü olup yanlarda beşik tonozlu dört haç kolundan oluşur. Duvarları tuğla ve taş ile örülü bulunan yapının çatısı da tuğla ile örülmüştür.

Baş Melekler Kilisesi‘nin 1227 yıllık olduğu söylenmekte ve kapısında ki ibarede büyük ihtimal 1862 yılında tamirat olduğu yazıyor.Fakat günümüzde kilise resimlerde görebileceğiniz vaziyette durmaktadır…(*)

Kumyaka, Trilye’ye gitmek üzere Mudanya’dan yola çıktığınız zaman karşınıza çıkacak bir belde olup küçük bir sahili olmasına rağmen, nezih ortamı ve deniz kenarındaki kafeleriyle tatilcilerin uğrak noktalarından. İleriye yönelik olarak ev almayı düşündüğüm başlıca yerlerden. Sahile yakın bir mevkiide bulunan kiliseyi fotoğraflamak istedim. Orada yaşayan bir vatandaşın aktardığına göre restore edilmek üzere Yunanistan’a devredilmiş.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın