Fotoğraflarla Yenişehir Yarhisar Şelalesi

İnternette gördüğüm kimi uzun pozlama fotoğraflarından sonra Yenişehir ilçesine bağlı Yarhisar Köyü’nün çıkışında bulunan Yarhisar Şelalesi’ne gittik. Google Haritalar da olmasa muhtemelen bilmeyen birinin köyü bulması biraz zor. Yön tabelaları yetersiz ve kimi yerlerde yol ikiye ayrılıyor ve hangi yolun nereye gittiği belli değil.

Yarhisar Köyü, küçük bir köy. 11 Eylül’de yaptığım gezide kurban bayramı öncesi bir hareketlilik vardı. Köy hakkında çok fazla bilgi edinemedim ama internette yaptığım araştırmaya göre Osman Bey de Yarhisar Köyü’nde yaşamış çocukluğunda.(*) Malesef internetteki veriler çok sağlıklı değil ve tüm bilgi kaynakları aynı bilgiyi verip durmuş. Bir köylü de çıkıp köyünün hikayesini kaydetmemiş sanal ortama. Ne diyelim, yaşadığı yere ilgisiz insanlarız. Gittiğimiz yerleri gezerken öğrenmeyi de istiyorum ama malesef ya kuşak çatışması, ya yaşlı nüfusun aktarmaması nedeniyle sağlıklı bilgiye ulaşamıyoruz.

Köyün girişinden yaklaşık 10 dakika sonra şelaleye ulaştık. Bayram hareketliliği nedeniyle olsa gerek çok fazla insan yoktu. Bir iki genç yüzdü, arada gelenler oldu ama fotoğraf çekmemizi engelleyecek bir kalabalık yoktu. Sandalyelerimizi kurup su içinde uzun süre oturduk. Çok görülesi bir yer olmamakla birlikte 1 saatlik bir gezi için tercih edilebilir.

Gölde yüzenlere önerim, gölün kenarındaki kurbağa seslerine kulak vermeleri. Su temiz olsa kurbağanın orada ne işi var? Ayrıca göl dibinde çok sayıda kırık bira şişesi bulunmakta. Biz bir kaç tane topladık ama nafile. Şelalenin bitim noktasında çok sayıda kırık cam var, duyurulur.

77 mm’ye uygun nd filtremi bulamadığımdan uzun pozlama yapamadım ve hevesim kursağımda kaldı. Sağlık olsun. Huzur dolu 1 saat bize fazlasıyla yetti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın