Gelemiç gençlik ve doğa şenliği 2017

Gezi ve kamp etkinlikleri için ferdi çevremizle gidiyoruz genelde veya bursa’nın doğa ve dağcılık grupluranı tercih ediyoruz. Ama Bursa Büyükşehir Belediyesi de son zamanlarda ücretsiz olarak Bursamızın tanıtımı ile ilgili etkinliklere imza atmaya başladı. Bunlardan biri de Gelemiç Doğa Şenliği.

Belediyemizin şenlik ile ilgili açıklaması şöyle ( http://www.bursa.com.tr/gelemic-genclik-ve-doga-senligi-37615.html)

Hazır mısın? Keles’in yemyeşil ormanlarında yürüyerek veya bisikletle. Kocasu’yun azgın sularında bir botun içerisinde. Gelemiç’in sarp kayalıklarında veya Gavurini mağarasında. Veya tüm bu heyecanı ölümsüzleştirmek için elinde kameranla. Yörük Türkmen Kültürünü yeniden yaşarken. Bize katılacak mısın? Doğa seni çağırıyor!
Bursa.com.tr adresini ziyaret et ve 19 – 20 -21 Mayıs tarihlerinde aramızda olmak için hemen kaydol!
NOT: Etkinlik ücretsizdir. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinliğe katılacak tüm doğaseverlerin kendi kamp ekipmanlarını (çadır, uyku tulumu, vd) getirmesi gerekmektedir. Yeme, içme, ulaşım Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

Etkinlik kapsamında raftingten mağara keşfine kadar alt etkinlikler yapılacak. Bu tarihlerde Marmaris’te dalışta olacağımdan gidemiyorum ama belediyeyi sıkı takibe alıyorum bugünden itibaren.

Gelemiç’le ilgili bilgi şöyle:

Uludağ’ın güneyindeki dağ ilçelerinden biri olan Keles’e bağlı Gelemiç köyü Bursa şehir merkezine 7o kilometre uzaklıktadır. Nilüfer ilçesinde Orhaneli-Keles kavşağından sola dönen yol Misi ve Doğancı köylerini geçtikten sonra 13. kilometredeki Doğancı Barajı mevkiinde sola döner ve Keles yönünde devam eder. Gelemiç köyü yoluna girmek için Keles ilçe merkezinden Tunçbilek-Tavşanlı istikametine uzanan karayolunun 7. kilometresinde, vadi girişinden sola sapılır. Bu yol 3.3 kilometre sonra Gelemiç köyüne bağlanır. Gelemiç köyüne İnegöl ilçesinden başlayan ve Boğazova’dan geçen karayolu da kullanılabilir.Gelemiç köyü halkı etnik yapı itibariyle Kayı boyu Türklerinin soyundan gelir. Gelenek ve göreneklerini geçmişten bu güne muhafaza edebilmiş dağ köylerinden biri olan Gelemiç, özellikle tarih meraklıları ve fotoğrafçıların ilgisini çeker. Tarihi evlerinin yanı sıra iki katlı kerpiç samanlıklarıyla da ünlü olan Gelemiç köyünün ilgi çeken özelliklerinden biri de Antepfıstığı yetiştiriciliğidir. Gelemiç köyünün 5 kilometre kuzeyindeki yayla ise Hıdırellez şenlikleri ve piknik amacıyla tercih edilir. (http://bursayikesfet.com)

Gavurini Mağarası: Keles ilçesinin Gelemiç köyü sınırları içerisinde bulunur. Kocasu (Atranos) nehrinin Keles ilçesi sınırları içerisinde aktığı kayalık ve çok sert bir vadiye Kayalı dere kanyonu denilmektedir. Burası Kocakovacık köyü altlarından başlayarak Gelemiç köyü arazisine kadar uzanır. Burası karşıdan çok sert ve içerisine girilemez bir kanyon şeklinde görünse de içerisine girildiğinde gelen ziyaretçileri büyüler. Bu sert kanyonun her iki yakası heybetli kayalardan oluşur. Tam ortasından akan Kocasu nehri boyunca çok keyif alınarak yürünecek bir yol güzergahı bulunmaktadır. Nehir boyunca yapılacak bir yürüyüşten sonra sola doğru yaklaşık 30 dakikalık bir tırmanış ile Gavurini mağarasına ulaşılır. Gavurini mağarası içerisinde sarkıt ve dikitlerin oluştuğu 3 ana bölüm ve bunları birleştiren bir galeriden oluşmuştur. Mağara içerisinde bulunan iki ana bölümde oluşmuş heybetli sarkıt ve dikitler meraklı ziyaretçileri için keyifli fotoğraf imkanı sunar. Mağara girişinde bulunan ana giriş bölümü Bizans döneminde ön kısmı bir duvar ile kapatılmış ve bir yerleşime dönüştürülmüştür. Bu bölümde zamanında bir sarnıçta görülmektedir. (Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi)- kulturportali.gov.tr

 

 

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın