Güneşli bir günde Ericek – Gemlik rotası

“Güneşli bir günde Ericek – Gemlik rotası” yazımızdada sizleri Gürsu üzerinden Gemlik’e götüreceğim. Bursalıların bile çok fazla bilmediği cennet gibi bir yerdir Ericek Göleti. Gürsu yönünden arabayla yaklaşık 35 dakikalık bir mesafede. Gürsu TOKİ‘den bile oldukça uzakta ve gitmesi de biraz sorunlu, yolların dar ve virajlı olması nedeniyle. Tıpkı Gököz’de olduğu gibi bir özel teşebbüs de var Adrenalin Park diye. Tüm bunlara rağmen hala bakirdir Ericek Göleti. Yazın çadırlarıyla mangal yapan Türklerle köşe kapmaca oynamak istemiyorsanız benim gibi soğuk kış günlerinde gelmelisiniz. (:

Hemen Dışkaya Köyü’nün ötesindeki Ericek Köyü’nü geçersiniz ve festival alanı tabelalarını takip ederek ulaşırsınız gölete. Gölete bakan yüksek dağ kütlesi, zaman zaman off road ile uğraşanların da uğrak yerlerinden olmuştur. Şimdiye kadar hiç tırmanma eğiliminde olmasam da bölgede çok sayıda çoban köpeği olması nedeniyle kısa vadede gidebileceğimi sanmıyorum. Belki seneye alacağım arazi aracımla çıkmayı düşünebilirim.

Ericek Göleti, yapay bir gölet ve çevresindeki tarım arazilerinin sulanması için kullanılıyor. Doğa turizmine açılması yerinde olmuş ama tanıtımlarının ve yapılan yatırımların yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Daha önce geldiğim yoldan Gürsu’ya dönmek yerine Ericek Göleti’nden Gemlik’e gitmiştim. Bu turumda da aynısını yaptım ve ta Umurbey‘e kadar çıktım. Bu yolculuğumla ilgili fotoğrafları da ilerleyen zamanda paylaşacağım.

Tek diyebileceğim, oldukça zevkli olduğu. Hamidiye Köyü özelikle en güzel duraklardan. Gemlik’in hemen arkasındaki köy, Osmanlı zamanında nüfus çoğaltma faaliyetleri kapsamında oluşturulmuş. Ben gittiğimde fazla kişi göremedim. Köy ile ilgili bilgiler netten. Fotoğraftaki sol çeşmenin üzerinde Hamidiye Çeşmesi yazıyor. Bursa’da bir Hamidiye Çeşmesi daha var ama bu çeşme hakkında bilgim yok.

Bir Cevap Yazın