Gürsu Dışkaya’da yamaç paraşütü

Yine Bursa belediyelerinin ilgisizliğinden nasibini almış bir pist ile karşınızdayım: Gürsu – Dışkaya. Gitmek için tank gibi bir aracınız olmalı. Yolu çamur değil, bozuk. Bu, daha fena. Yine de bazı akşamlar gün batımını izlemek üzere Micra ile giderim. Tüm Bursa ovası ayaklarınızın altındadır. Zeyniler’den de gün batımı güzeldir ama Dışkaya’da güneşin batışı daha bir keyifli.

dışkaya

Yamaç paraşütünde nasıl en önemli unsur, pilot ve yolcuyu taşıyan aparatların sağlamlığı ise, bir diğer önemli kalem de yolcunun havalanma anında pilotun talimatlarından kesinlikle taviz vermemesi. Zeyniler’deki atlayışım sırasında pilotum ‘Koş Serkan, koş!” dediği halde ayaklarımı yerden erken kesmişim. Çünkü insanoğlu, boşlukta koşma fikrine alışık değil.

Nispeten daha keskin koşu alanı olan Dışkaya Take-off’ta ise koşmanın önemini daha iyi anladım. İlk atlayışımız rüzgarın kesilmesi nedeniyle iptal oldu. İkinci atlayışta ise ilk tümsekte ayaklarım yerden kesildiği halde ikinci tümseğe varana kadar havada asılı vaziyette koşmaya devam ettim. Pilotumun dediğine göre bu ikinci tümsek koşması olmasaymış sıkıntı yaşayabilirmişiz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın