Oylat, İnegöl’ün meşhur kaplıcalarına, Roma mimarisini taşıyan hamamlarına ve meşhur şelalesine sahip bir belde. “İnegöl Gezilecek Yerler – Oylat Şelalesi” yazımızın konusu ise Oylat Şelalesi. Sonraki yazılarımızda sizleri sırasıyla Oylat Kaplıcaları’na ve Oylat Mağarası’na götüreceğiz.

Oylat, İnegöl şehir merkezine 30 km uzaklıkta ama virajlar ve engebeli yol nedeniyle ulaşmanız 1 saati bulacaktır. Bünyesinde kaplıcalar için çok sayıda orta ve üst seviyede otel barındıran Oylat’a insanlar, en çok ünü ülke sınırlarını aşmış kaplıcalar için geliyorlar. Oylat’ta Bursa genelinde olduğu gibi çok sayıda Arap turiste denk gelebilirsiniz. Bunun dışında günübirlik gezintiler ve eşşiz fotoğraflar çekmek için de devasa mağarası ve şelaleye giden orta zorluktaki parkuru tercih ediliyor.

İnegöl Gezilecek Yerler – Oylat Şelalesi

Oylat Şelalesi, Oylat meydanından itibaren orta zorlukta bir parkuru aşmanızı gerektiren bir rotada bulunuyor. Eğer ilk defa trekking ( orta zorlukta yürüyüş) yapıyorsanız yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurun. Doğa harikası bir parkurda ilerleyeceksiniz ama yürüyüş rotası dar ve belli bir mesafeden sonra tamamen el değmemiş olacağından spor ayakkabısı yerine bot veya alçak yakalı bir dağ yürüyüş ayakkabısı daha uygun olacaktır. Özelikle yaz harici aylarda yürüyüş rotsı ıslak ve kaygan olacağından düşme tehlikesi, çamura batma riski nedeniyle en sevdiğiniz giysilerinizi geride bırakmalısınız. (:

Yaklaşık 3,4 km’lik inişli çıkışlı parkuru hiç durmadan normal bir hızda yürürseniz yaklaşık 1 saatte şelaleye ulaşabilirsiniz. Ama ben her gittiğimde elimde ağır ekipman ve tripod bulunduğundan şu ana kadar 3 saatten az sürede gittiğimi hatırlamam. Defalarca gitmeme rağmen çok sevdiğim bir parkur olduğundan özelikle uzun pozlama fotoğrafları çekmek için bir su birikintisinde bile dakikalarca zaman ayırabiliyorum. Siz de kasvetli parkuru gördüğünüzde bir anda bitirmek istemeyeceksiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şelale boyunca önünüze çıkan her ahşap köprüyü takip ederek kendinizi keşfe hazırlamanızı tavsiye ederiz. Unutmayın ki gizli kalmış güzellikleri bulmak için bazen rota dışına çıkmanız gerekir. Eğer fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız özelikle uzun pozlama fotoğrafları çekmek için çoğu zaman nd filtreye bile ihtiyacınız olmayacaktır ışık koşulları nedeniyle. Allah nasip eder de drone alabilirsem bölgeyi havadan çekebilmeyi planlıyoruz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şelaleye vardığınızda yaklaşık 20 metreden akan suyun debisi nedeniyle ıslanmanız söz konusu. Bu nedenle yanınızda ince bir yağmurluğun olmasında fayda var. Yakın zamanda şelalenin üstüne çıkan kişilerin düşmesi gündeme geldi. Bu nedenle şelalenin üstüne çıkmaktansa belli bir mesafeden tadını çıkarmakta fayda var. Şelaleye doğru son 100 metrede parkurun ıslak ve kaygan olması nedeniyle dikkatli olmanızı tekrar hatırlatalım.

instagram/eraykucuk1

instagram/eraykucuk1

Şimdilik bu kadar. Yeni rotalarda görüşmek üzere, sağlıkcakla kalın.

Bir Cevap Yazın