Küreklidere Şelalesi’nde sonbahar

Küreklidere Şelalesi’nde sonbahar yazımızda , Kestel’e bağlı Derekızık Mahallesi’nde bulunan Küreklidere Şelalesi parkurundan bahsedeceğiz,. Saitabat Şelalesi’ne doğru çıkarken yaklaşık 2 km kala sağ tarafta sarı işaretli ÖREN levhasını görünce dönüyoruz ve yaklaşık 5-8 km kadar ilerleyerek buraya ulaşıyoruz. Yolun malesef çok az bir bölümü asfalt olduğundan arazi aracınız yoksa arabanızı parkura 500 metre kala bırakmak durumundasını ve güvenlik olarak sıkıntılı olduğundan yetkikilerin buna bir çözüm bulmsı gerektiğini düşünüyoruz.

Küreklidere Şelalesi, bu kanaldan giriş yaptığınızda hemen önünüze çıkıveriyor. Yılın bu mevsiminde sonbaharın renkleri ile bezenmiş parkurun aslında Kent Ormanı tarafından geldiğinizde bitiş noktası burası. Yani biz sondan başlamış oluyoruz. Çünkü amacımız sonbahar renklerini yakalayabilmek ve biraz da foto gezi.

Parkur boyunca Yüzüklerin Efendisi filminin atmosferini anımsatan oldukça kasvetli bir orman ile karşılaşacaksınız. Fotoğraf açısından elbette güzel ama yer yer korkutucu olabiliyor. Özelikle de çevrenizde az insan olduğunu gördüğünüzde. Bu nedenle tek gitmemenizi öneririz. Biz 29 ekim pazar günü gittik. Hava oldukça soğuk ve yağışlıydı. 29 ekimin özel anlamı nedeniyle birkaç okulun yüzlerce öğrencisinin de öğretmenleri rehberliğinde yürüyüş yptığı bir güne denk geldik. Bu nedenle alanda biraç içen bazı denyoların fazla taşkınlık yapamadığını söyleyebiliriz. Kestel Belediyesi’nin bu içki içen denyoların buraya edişimini kısıtlaması ve güvenlik önlemi alması şart.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Aşağıdaki video, Fuji XT2 ve 23 mm lens ile çekilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın