Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Sırf Samyang 8 mm’nin performansını bir kez daha görmek için gittim müzeye. Diyaframının minimum 3,5 olması nedeniyle beklediğim gibi yüksek iso değerlerinde bile beni tatmin etmekten uzaktı. Bir parçası eksik, onu da netten alıp lensi elden çıkarmaya an itibariyle karar verdim. Aslına bakılırsa 60d ve 70d ile devam eden yolculuğumu Nikon marka bir ff ile sonuçlandırma niyetindeyim.

Aşağıdaki fotoğrafları, müzede kullanılan spot ışıkların objeleri değil; alanı aydınlatmaya yönelik olmaları nedeniyle f/3,5 diyafram ve yüksek iso ile çektim. Haliyle çoğu fotoğrafta netlik sorunu vardı. Ben en netlerini ekledim. En azından Anadolu Arabaları Müzesi hakkında fikir olunsun diye.

Adı araba müzesi olmakla birlikte müzede binlerce yıllık bir süreç içinde insanoğlunun kullandığı kağnı, koşu, atlı araba gibi pek çok tekerlekli mekanizmayı içeriyor. Yine hemen aşağısındaki Kantarın Topusu Sergisi’nde de dünya ülkelerinin ve ülkemizin kullandığı kantar, terazı vb ağırlık aletlerini görebilirsiniz.

 

 

Araba müzesinden çıkıp hemen aşağıdaki Kantarın Topuzu Sergisi’ne gittim:

Müze ve çevresinin düzenlemesi de oldukça iyi ve profesyonel olduğu anlaşılıyor. Rahmi Koç Bey’e bu güzel müzeyi ve içindeki tarih yolculuğunu bizlere kazandırdığı için minnettarız.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın