Trilye Kapanca Korsan Limanı’nda kamp

Trilye’nin Karacabey yönündeki Ketendere mevkiini sitemde çok kere paylaşmışımdır ama Facebook’ta bir etkinlik oluşturan Kamp Turkey’in Kapanca Limanı kamp etkinliğine kadar Trilye’de Kapanca diye bir yerin olduğundan dahi haberim yoktu. 8-9 Nisan 2017 tarihlerinde Türkiye’nin farklı illerinden gelen 400 kadar kampçıyla birlikte konaklama şansını yakaladığımız Kapanca Limanı, harita üzerinden takip ederek bulmakta sıkıntı yaşayacağınız bir lokasyonda bulunuyor. Bugün tesadüfen TRT Okul kanalında yayınlanan Zor Yollar programında da bugün dinlediğim üzere antik çağlarda Cenevizlilerin yöresel ürün ve tuz sevkiyatı için kullandığı bir liman imiş. Programdan kısa bir kesiti de birazdan burada yine paylaşacağım.

Sunucu, kamp boyunca doğal tuvalet olarak kullanılan antik yel değirmeni önünde oldukça faydalı bir konuşma yaptı. Mudanya Belediyesi tarafından sponsor olunan kamp etkinliği boyunca, Mudanya ilçe merkezinden kampçıların ulaşımını sağlayan servisler vardı ve Pazar sabahı da bizim otlandığımız ücretsiz sıcak çorba dağıtımı da takdire şayandı. Ama antik yel değirmenine sahip çıkılmaması, belediyenin bir kusuru olarak önümüzde duruyor.

Bu etkinlik sonrası Kapanca’nın bir kamp ve konaklama merkezi olacağı belli. Bu nedenle Mudanya Belediyesi’nin biraz altyapı ve restorasyon yapması gerekiyor. Malesef Bursa, yerel yönetimlerin ve büyükşehirin vizyonsuzluğu nedeniyle kültür ve doğa turizmini etkin yönetemiyor. Bursa deyince aklınıza belirli yerlerin gelmesi, sizin suçunuz değil.

Kapanca bölgesinde çok az yerleşim var. Kamp alanının hemen altındaki koyda geçimini balıkçılık ve hayvancılıkla sağlayan aileler var. Bu koya inerek berrak koyda bir tur atabilirsiniz. Malesef yine yöre halkından duyduğumuza göre ağaçları katleden arsa sahipleri orada bir otel yapacaklarmış. Bir dönem bu bölge, olası bir Ro-ro limanı için de anılmıştı. Turizme kazandırma, endüstri için mahvet!

Çok fazla fotoğraf olduğundan bunları bir video slayt olarak paylaşmaya karar verdim. Birazdan da Zor Yollar programından bir kesit yükleyeceğim. İyi seyirler.

Hemen aşağıda da drone ile çekilmiş İnterTurkey’in video sunumu var:

İlgili Yazılar

7 Responses

 1. Bedirhan

  Acaba araçsız bir ulaşım mevcut mu bölgeye ya da belediye araçları ile en yakın ulaşım kaç km’lik bir mesafeye kadar sağlanabilir?

  Cevapla
  • NoX

   Araçsız ulaşım mümkün ama uzun bir parkur, yani bayağı yürümeniz gerekebilir. Bunun yerine Ketendere yönüne giden traktörlere otostop çekilmesi mantıklı.

   Cevapla
 2. Emre

  Buraya nasıl ulaşabilirim peki harita üzerinden zorsa kapanca kamp alanı yazsam çıkar mı burasi

  Cevapla
  • NoX

   Çıkmaz. Ketendere yönünde gitmeniz lazım ama şu an sert otlarla kaplı. Kamp için uygun değil.

   Cevapla
 3. NoX

  Karacabey yönünde Eşkel tarafları var ama kamp için uygun olmayabilir. Köy ahalisi pek sıcak bakmıyor biz kampçılara. Sanırım otların gitmesi yakındır Kapanca için.

  Cevapla
 4. Ozkan

  Merhaba
  Gitsek cadırımızla kamp yapamiyacakmiyiz yani, kamp icin uygun değil demişsiniz ?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın