Unçukuru Köyü’nde bir renkli insan

Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesine bağlı ve meşhur Gölyazı’nın hemen karşı tepesinde yer alan Unçukuru Köyü, benim dahi bir iki yıla kadar bilmediğim bir köy idi. İnsanları asosyalleştirdiği konusunda eleştirilere maruz kalan Facebook’un bana hediyesi. Bursa, son bir kaç yıldır trekking, hiking ve foto gezi faaliyetleri ile bölgenin ve civar bölgelerin göz bebeği haline gelmiş durumda. Etkinlikler de yoğun olarak Facebook üzerinden duyuruluyor.

İşte Unçukuru Köyü ve bu köyü tanıyıp sevmemi sağlayan Hayrettin AYAZ abi ile tanışmamız da üyesi olduğum Bursa Ayak İzi Dağcılık Klübü sayesinde oldu. Kendisi köyde kuzu, koyun, kedi, kaz ve köpeklerden oluşan çiftliğinde hanımıyla birlikte yaşıyor. Sevgi dolu bu çiftliği ve zengin kişiliği tanıtmak da sanırım boynumun borcu oldu.

Şehir merkezine oldukça uzakta bulunan Unçukuru Köyü, yeni yeni tanınmaya başlayan ama hala adam gibi bir turizm atılımına konu edilememiş Ayvaini Mağarası’na da çok yakın bir mevkiide bulunuyor. Hayrettin Abi’nin bu mağaranın içini avucu gibi bildiğini de belirteyim. İsteyenler klavuz olarak kendisinden istifade edebilirler.

Tarım ve hayvancılıkla geçinen Unçukuru Köyü’nde kedi ile kuzunun oluşturduğu aşağıdaki sevgi yumağını gördükten sonra anlatmaya çalıştığım yerin nasıl bir yer olduğunu daha iyi anlayabileceksiniz. Hayrettin abi tarafından çekilen bu sevgi sahnesi her gün tekrarlanıyor. Kedi ve köpeklerin kavga etmediği, ama kedilerin arada bir civcivleri avladığı bir sevgi çiftliği.

Aşağıdaki fotoğraflar, bana, Songül Yiğit’e ve Hayrettin Ayaz’a aittir. Muhtelif tarihleri kapsamaktadır. Genellikle cep telefonu çekimlerinden oluşmaktadır. Bazıları bize özenip Canon 7D alan Hayrettin abinin dslr makinası ile çekilmiştir. Cep telefonu ile çektiği kelebek ve envai çeşit böcek fotoğraflarını görünce şaşırabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Köy bölgesinde trekking rotaları belirlediğini de belirtelim. Bu bağlamda trekking gruplarına öncülük edebileceğini söylemiş olalım.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın